pasapusu.cz GLOBETROTTER

Při tomto rozlišení obrazovky se nacházíte v omezeném režimu stránek, kliknutím přejdete na mobilní verzi.

Vietnamská válka: Místa, která nesmíte při návštěvě vynechat

Tunely v Cu Chi Tunely v Cu Chi

Jaké to je přežívat týdny v podzemních tunelech? Které válečné stroje rozhodovaly důležité bitvy nebo jaké pasti zabíjely americké vojáky hluboko v džungli? 

Válka je neoddělitelnou součástí vietnamské novodobé historie. Ať jedete na sever, do centrální části nebo na jih, v každém regionu naleznete zajímavá místa spojená s vietnamskou válkou. Zatímco některé rány způsobené tímto krvavým konfliktem se už pomalu zacelují, jiné mrzačí vietnamskou společnost dodnes. Nahlédněte pod pokličku tohoto krvavého konfliktu a inspirujte se místy, která nesmíte vynechat.

Obsah:

Muzeum Vietnamské války
Tunely Cu Chi
Hue a DMZ
Tunely Vinh Moc
Základna Khe Sanh
Muzeum Zóna 5
My Lai
Palác Sjednocení
Hospital Cave na Cat Ba
Vězení Con Dao
B52 v jezeře Huu Tiep
Vojenské muzeum v Hanoji
Hanoi Hilton

Muzeum Vietnamské války

War Remnants Museum je jedna z nejoblíbenějších expozic v zemi. Návštěvníci ve venkovní části naleznou bohaté sbírky vojenské techniky, mezi které patří ikonické vrtulníky UH-1, tanky jako M48 Patton nebo nadzvukové stíhačky Northrop F-5A. Ve vnitřní expozici jsou potom umístěné fotografie, plakáty a další materiály dokumentující válečnou brutalitu amerických vojáků. Obzvlášť stísňující je část věnovaná následkům bombardování chemickými látkami (Agent Orange). Mimo to si návštěvníci mohou zblízka prohlédnout i obávané tygří klece, ve kterých vojáci věznili a mučili své zajatce. Nečekejte však vyvážený pohled, muzeum představuje fakta pouze jednostranným pohledem. 

Vietkong

Vietkong nebo také Národní fronta osvobození Jižního Vietnamu byla komunistická partyzánská organizace, která měla za cíl sabotáže a útoky proti jihovietnamské vládě. Vietkong působil výlučně na území Vietnamské republiky. 

Tunely Cu Chi

Tyto podzemní chodby hrály důležitou roli při útocích Vietcongu na tehdejší hlavní město Saigon. Sídlilo zde velení Vietcongu, které mělo k dispozici široké zázemí. V podzemí byla vybudovaná nemocnice, nocležny, kuchyně a dokonce se zde vyráběly také zbraně. Život v tunelech však snadný nebyl. V podzemí žili společně s bojovníky také hadi, jedovaté stonožky nebo různí hlodavci.

Američané si byli vědomi bezpečnostních rizik, které tunely představovaly pro jižní Vietnam. Proto od roku 1966 proběhlo několik operací, které měly za cíl eliminovat tunely ať už bombardováním nebo průniky vojáků přímo do chodeb. Armáda nasazovala vojáky speciálně cvičené pro souboje ve stísněném prostředí tunelů a říkalo se jim “tunelové krysy”.

Celý komplex tunelů byl dlouhý přes 120 km a dnes je možné navštívit oblast Ben Dinh a Ben Duoc. Zatímco v prvně jmenované části naleznete zbytky originálních tunelů, v Ben Duoc nejsou tunely úplně autentické. Chodby byly rekonstruované a zvětšené, aby se do nich snáz vešli zahraniční návštěvníci.

Ikonický vrtulník Bell UH-1 v Hue

Hue a DMZ

Během války bylo bývalé císařské hlavní město Hue vstupní branou do jižního Vietnamu a město se stalo prvním cílem společného útoku severovietnamské armády a Vietkongu v rámci ofenzivy Tét. Podobně jako američané v My Lai se i komunistický Vietnam dopouštěl masakrů na civilním obyvatelstvu. Jeden z největších se odehrál právě v Hue, během kterého zemřelo až 6000 civilistů a válečných zajatců.

Přímo vedle citadely v centru města je menší muzeum s vojenskou technikou. Hue je však primárně výchozím bodem k objevování Demilitarizované zóny (DMZ). Jednalo se o pás území z obou stran hranice mezi severem a jihem. Během ofenziv vedených ze severu se právě v této oblasti odehrálo mnoho důležitých bitev. Jednou z nejslavnějších je bitva u Khe Sanh (dále v článku). Mezi další zajímavá místa DMZ patří tunely ve Vinh Moc (dále v článku) most Hien Luong, který spojoval oba Vietnamy nebo letiště Ta Con. Návštěvu DMZ je možné rozšířit ještě o údolí Ashau, které leží nedaleko hranice s Laosem. Údolí bylo dějištěm mnoha bitev, nejslavnější z nich je asi Hamburger hill. 

Ofenzíva Tét

Byla vojenská operace komunistického severního Vietnamu, jejímž cílem bylo vyvolání povstání obyvatel (jižní) Vietnamské republiky a dobytí hlavního města Saigonu. Tét se jmenuje podle svátku Nového roku, během kterého se čekaly oslavy, klid zbraní a také menší ostražitost vojáků.

Tunely Vinh Moc

Zatímco tunely v Cu Chi sloužily bojovníkům Viet Congu, chodby ve Vinh Moc byly primárně určené k ochraně běžného vietnamského obyvatelstva. Tunely měly 3 úrovně. V nejvyšší sídlilo velitelství, střední část sloužila k ubytování a nejhlouběji byly uložené zásoby. 

Strategická poloha Vinh Moc v těsné blízkosti hranice mezi severem a jihem byla důvodem neustálého bombardování ze strany USAF. V tunelech žilo několik desítek lidí, ale ne trvale. Když bombardování utichlo, vydávali se obyvatelé chodeb ven obdělávat svá pole, aby vytvořili zásoby jídla pro další život v podzemí.

Dalšími tunely, které je možné ve Vietnamu navštívit, jsou ty ve městě Tam Ky, jižně od města Hoi An.

Mapa tunelů ve Vinh Moc

Základna Khe Sanh

Bitva o Khe Sanh je pravděpodobně nejslavnější z celé vietnamsko-americké války. Místo se nachází 15 km od Laosu, ze kterého během ofenzivy Tét podnikal výpady Vietkong se severovietnamskou armádou. Khe Sanh je nejlépe zachovalou základnou z celé demilitarizované zóny. Nechybí zde ani zajímavá vojenská technika jako vrtulník CH-47 Chinook nebo Lockheed C-130 Hercules. 

Rybí sádky živí Duye i jeho rodinu

Cat Ba: Život v plovoucí vesnici Cai Beo

přejít na článek

Vojenské muzeum Zóna 5

Oproti saigonské konkurenci je toto muzeum v Da Nangu o něco menší, ale rozhodně není nezajímavé. Expozice pokrývá období od První války v Indočíně proti Francii, přes vietnamsko-americký konflikt až po novodobé spory s Čínou. V muzeu můžete obdivovat hlavně techniku. Americká ukořistěná letadla Cessna A-37 Dragonfly, Cessna O-1 Bird Dog, severovietnamský MiG-21, tanky M41 americké výroby nebo sovětský T-34 a mnoho dalších strojů.

Cessna A-37 Dragonfly v Da Nangu

My Lai 

Vietnamský konflikt přinesl utrpení na obou stranách, které se nevyhnulo bohužel ani civilistům. Jak Američané, tak i Vietkong, severovietnamská nebo jihovietnamská armáda se dopouštěli těch nejtěžších zločinů. Jedním z těch nejvážnějších byl masakr v My Lai. Masové vraždění si vyžádalo 347 civilních obětí, které byly před smrtí znásilněné, mučené a zohavené. 

Ne všichni účastníci řádění se však zachovali takto ohavně. Pilot průzkumného vrtulníku Hugh Thompson si všiml probíhajícího masakru na zemi, s vrtulníkem přistál a nechal nad hlavami běsnících kolegů několikrát vystřelit nad hlavou, aby je zastavil. Část expozice zdejšího malého muzea je věnovaná právě Thompsonovi.

Historický výtisk amerických novin referujících o masakru v My Lai

Palác Sjednocení v Saigonu

Palác Sjednocení byl neživým účastníkem několika důležitých válečných epizod. Zde prezident Ngo Din Diem svrhával svého předchůdce v roce 1955 a právě zde byl také on sám zatčen a popraven během dalšího převratu. Překvapivým momentem bylo, když v roce 1962 zaútočili letci jihovietnamských vzdušných sil místo povstalců Vietkongu na prezidentský palác. A palác hrál hlavní roli také při pádu Saigonu, kdy válka ve Vietnamu vrcholila. 30. dubna 1975 vjely komunistické tanky do brány paláce, vojáci Vietkongu na něm vyvěsili svoji vlajku a válka skončila.

Návštěvníci si zde dnes mohou prohlédnout prezidentskou kancelář, válečnou místnost s dobovými komunikačními přístroji, mapami a také americký vrtulník UH-1 na střešním heliportu.

Hospital Cave na ostrově Cat Ba

Jeskyně sloužila primárně dvěma účelům - jako nemocnice nebo zotavovna a potom také jako bezpečný úkryt pro komunistické vůdce. Komplex na ostrově Cat Ba nebyl viditelný z moře ani ze vzduchu a díky hloubce a síle skály odolával i bombardování. Jeskyně byla na válku dobře strukturovaná, nechyběly ventilační šachty, přístup k vodě a také tunely pro rychlý a nepozorovaný únik.

Hanoj – To nejčerstvější ovoce nekoupíte v supermarketu, ale na trhu nebo z pojízdného vozíku

Život v Hanoji: Reportáž z městské džungle

přejít na článek

Vězení Con Dao

Con Dao bývalo “vězením v ráji”. Nádherné pláže s palmami sklánějícími se nad azurovým mořem byly v kontrastu s kobkami a mučírnami, ve kterých byli drženi političtí odpůrci a zajatci. 

Vězení založili francouzští kolonialisté již v roce 1862. Po porážce Francouzů v roce 1954 převzali kontrolu na vězením Vietnamci, ale ne na dlouho. Po vypuknutí války sem bývali odesíláni na převýchovu nejen zajatí komunisté ze severu, ale také studenti, buddhisté nebo novináři, kteří jihovietnamský režim kritizovali.

Na Con Dao bývaly dlouhou dobu potají využívané mučící kobky nazvývané tygří klece. Šlo o tak malé kotce z ostnatého dráhu, že vězeň mohl pouze ležet nebo sedět v předklonu. Klece byly umístěné na přímém slunci, pod kterým se vězni pomalu “opékali”.

B52 v jezeře Huu Tiep

V roce 1972 chtěl prezident Nixon ukončit válku ve Vietnamu za každou cenu a snažil se severovietnamské komunisty dotlačit k jednáním o míru stůj co stůj. Posloužit k tomu měla nechvalně známá operace Linebacker II, které se přezdívalo Vánoční bombardování. Severovietnamské cíle, Hanoj nevyjímaje, zasahovaly denně dvě stovky bombardérů B-52, jejichž četnost byla dokonce větší než při bombardování Drážďan v roce 1945. 

Hanojské protiletadlové obraně se však podařilo několik desítek těchto létajících pevností sestřelit. Jedna z nich se zřítila do jezera Huu Tiep v úplném centru města, kde jsou k vidění trosky dodnes. Nedaleko jezera se nachází také Muzeum vítězství B-52

Sestřelený bombardér B52 v jezeře Huu Tiep

Vojenské muzeum v Hanoji

Kdo by stále neměl vojenských muzeí dost, v Hanoji samozřejmě také jedno najdete. Zdejší muzeum se věnuje vietnamským válečným konfliktům od roku 214 př. n. l., ale samozřejmě největší část je věnovaná válce s Francouzi a Američany.

Ve vnitřních expozicích jsou vystavené zbraně, makety tunelů, mapy, uniformy, pasti a další zajímavosti. Venku potom mimo klasické vojenské techniky (např. Douglas A-1 Skyraider, MiG-21, T54 a další) najdete vystavené torzo sestřeleného bombardéru B-52.

Hanoi Hilton

Hanoi Hilton

Pro mnoho nepřátelských vojáků chycených v oblasti kolem Hanoje bylo vězení Hoa Lo konečnou v jejich válečném postupu. Vězněn zde byl během vietnamsko-americké války pozdější republikánský kandidát na prezidenta John McCain. Jeho letecký oblek je v muzeu stále vystavený.

Vězení nechali postavit Francouzi již koncem 19. století. Umisťováni sem byli hlavně odpůrci francouzské nadvlády. Velký část muzea ukazuje utrpení vietnamských revolucionářů, kteří zde umírali dokonce pod gilotinou. Ta v expozici samozřejmě nechybí. Další část se již věnuje americké válce. Popisuje ji ovšem velice jednostranně Z textů a fotografií můžete mít tedy pocit, že zde zadržení vojáci byli na pionýrském táboře. Opak je pravdou. Podmínky zdejšího pobytu byly hrůzné.

Asie Vietnam praktické vietnamská válka

Související články