pasapusu.cz GLOBETROTTER

Při tomto rozlišení obrazovky se nacházíte v omezeném režimu stránek, kliknutím přejdete na mobilní verzi.

Vietnamská pivní kultura: bia hoi i craft beer

Bia hoi stále patří mezi oblíbená piva Hanojanů. Bia hoi stále patří mezi oblíbená piva Hanojanů.

Hanoj/Saigon, Vietnam — Když se po setmění usadíte na jednu z malých plastových židliček natěsnaných jedna vedle druhé, a uslyšíte zvolání: “Một, hai, ba, dô,” je čas pít. Popíjení s Vietnamci mívá své rituály. Pokud si s vámi noví přátelé u stolu přiťuknou se slovy: “Một trăm phần trăm,” nezbývá, než vypít celou sklenici do dna. Doslova to znamená na 100 %. Vyhnout se tomu můžete větou: “Năm mười phần trăm.” Potom stačí, když vypijete alespoň půl sklenice.

Pivovarnictví nemá ve Vietnamu zdaleka tak bohatou historii jako v Evropě. První pivovar otevřel v Hanoji až v roce 1890, kdy byla země ještě pod nadvládou Francouzů. Od té doby se však pivní kultura v této zemi nadobro zabydlela. Skoro 4 miliardy litrů vypitého piva řadí Vietnamce na špičku žebříčku největších konzumentů v celé Asii.

Jak si vychutnat bia hoi nejlépe? Uprostřed chodníku na plastové židličce.

Bia hoi, čerstvé pivo

Když se řekne pivo ve Vietnamu, mnoho lidí si jako první vybaví bia hoi. Čerstvé pivo, které se v noci uvaří a ráno rozdistribuuje do pivnic. Protože v sobě nemá žádné konzervanty, spotřebovat se musí do večera.

Obsahuje jen 3 % alkoholu a je tak skvělým osvěžením v letním parnu. Bia hoi se konzumuje nejčastěji ve skrčené poloze na malé plastové židličce a pořídíte ho v přepočtu už od 5 Kč.

Hanjoská bia hoi nalévárna

Pokud jdeš na bia hoi, řiď se podle ceny,” říká Nguyen Chung, se kterým probírám pivní problematiku v jedné z hospod. “Já sám bych se pivu za 7 000 dongů vyhnul obloukem. V dražších pivnicích je pivo o něco bezpečnější” doplňuje s úsměvem.

Hygienická kontrola čerstvého piva je hodně problematická, což mi potvrdil i jeden z Čechů, který pomáhal zprostředkovávat dodávku výrobního zařízení do pivovaru. “Po poslední návštěvě pivovaru jsem bia hoi přestal pít úplně. Hygienciké podmínky byly otřesné a po zemi dokonce pobíhali potkani” říká a radějiotevírá skleněnou láhev s hanojským ležákem.

Bia hoi zajímavosti

  • Vietnamské bia hoi je nejlevnějším pivem na světě. 0.4l se prodává se za ceny začínající na 7 000 VND.
  • K bia hoi patří neodmyslitelně také něco k zakousnutí. Téměr automaticky vám výčepní ke skleničce piva přidá i nějaké oříšky. Vietnamci ale k bia hoi přikusují také křepelky, jarní závitky nebo si objednávají hot pot
  • Pít s Vietnamci není nic pro slabé nátury. Ačkoli se o nich traduje, že moc nevydrží, jejich tempo je smrtící. Ne nadarmo proto mají v některých hospodách tzv. "blítka" (nádoby, které vypadají jako umyavdla, do kterých se chodí pijáci během večera vyzvracet.

Vietnamské ležáky

S tradičními ležáky se člověk ve Vietnamu setká nejčastěji. Žádný milovník piva by neměl vynechat plechovku s třemi trojkami. Toto pivo asi nevyhraje žádnou degustační soutěž, ale jeho mírně rýžová příchuť je trochu netradičním zážitkem. 333 se vaří v Saigonu již od začátku 20. století a během vietnamské války bylo oblíbené u amerických vojáků. V té době však byly na etiketě trojky jen dvě. Třetí přidal po pádu Saigonu komunistický režim, aby pivo odlišil od minulosti. 

Teplé pivo a kyblík ledu. Vietnamská pivní kultura.

Lednice vietnamských obchodů a restaurací však plní i další značky. Většinu produkce zdejších ležáků zajišťují 3 pivovary. Značky jako Saigon Red, Saigon Green, Hanoi Beer nebo singapurský licenční Tiger patří k nejoblíběnějším.

Hanoj – To nejčerstvější ovoce nekoupíte v supermarketu, ale na trhu nebo z pojízdného vozíku

Život v Hanoji: Reportáž z městské džungle

přejít na článek

Pivní kultura minipivovarů

Na vietnamské pivní scéně se před pár lety objevila nová hvězda - craft beer. Pivní speciály z mikropivovarů, které často založili bývalí sládci ze západu, si nově dobývají svou pozici na zdejším trhu. A využívají k tomu zajímavou strategii. Při vaření piva totiž pracují s lokálními ingrediencemi. Už jste někdy ochutnali pivo s příchutí durianu, mučenky nebo dokonce chilli?

Hanojský mikropivovar Furbrew zašel dokonce ještě dál a vyladil chuť piva do podoby polévky pho. Příchuť umami, typickou pro vývar této slavné polévky, imitují tradiční vietnamské bylinky. Recepturu prý sládek ladil celé 3 měsíce. A podle jeho slov nejde jen o marketingový tahák, ale opravdu dobré pivo.

Hanojská IPA z pivovaru Furbrew

Největší boom však mikropivovary zažívají v Saigonu, kde vznikají jako houby po dešti. Heart of Darkness, Pasteur Street Brewing Company (PSBC) nebo East West Brewing jsou nejznámější a dá se říci, že i nejúspěšnější producenti. PSBC dokonce získal zlatou medaili v kategorii čokoládových piv na světovém klání World Beer Cup v roce 2016.

Jasmínová IPA, kávový Porter nebo irský Stout jsou jen malou ukázkou toho, co dnes můžete ve Vietnamu ochutnat. Nejde však o žádnou levnou záležitost. Za malý taster v objemu 150 ml zaplatíte většinou přes 50 000 vietnamských dongů (v přepočtu asi 50 Kč) a za pintu od 150 000 dongů výš. I to je jeden z důvodů, proč si craft beer cestu k chuťovým pohárkům Vietnamců hledá jen pomalu.

Ejly z Pasteur Street Brewing Company patří k nejlepším ve Vietnamu

Česká pivní stopa ve Vietnamu

Přes 20 let se ve Vietnamu vaří pivo z žateckého chmele a českého sladu. Průkopníkem českého piva ve Vietnamu je Ngo Hong Chuyen. V 80. letech studoval v bývalém Československu, kde si také české pivo oblíbil a začátkem 90. let začal české pivo do Vietnamu dovážet.

Ovšem nezůstal jen u toho. O několik let později přidal i malovýrobu piva vařeného podle české receptury, se kterou mu pomáhal dokonce sládek z plzeňského Prazdroje.

Ruská vodka

Jak se pije v Rusku

přejít na článek

Na rozdíl od konkurenčních minipivovarů, které navštěvují hlavně expati a turisté, sem chodí ve velkém Vietnamci. Když se jich zeptáte proč, často vám odpoví: “Protože to pivo je jednoduše skvělé a není tak drahé, jako vietnamská speciální piva.

Pan Chuyen se také dočkal ocenění, v podobě čestné funkce honorárního konzula a český konzulát v Saigonu sídlí právě zde. Konzulární pracovníci z hanojského velvyslanectví proto několikrát do roka úřadují oficiálně v hospodě. Což si přiznejme, je typicky české.

Asie Vietnam pivo ve Vietnamu

Související články