Cat Ba: Život v plovoucí vesnici Cai Beo
Rybí sádky živí Duye i jeho rodinuCat Ba, Vietnam — Dokázali byste si představit žít v dřevěném domku velikosti maringotky, který se pohupuje na mořských vlnách? Pro Duye a jeho rodinu je to každodenní realita. Ať svítí sluníčko, prší nebo nebo bouří. Plovoucí vesnice Cai Beo se nachází nedaleko známého ostrova Cat Ba. Zatímco turistické lodě vesnicí jen projedou, já jsem se rozhodl prozkoumat, jaké to je žít téměř neustále na moři.
Duy s rodinou bydlí v malé chatrči stlučené ze dřeva, plastu a vlnitého plechu. Když vcházím z lodě dovnitř, musím nejdřív překročit síťku, která funguje jako jakási zábrana místo dveří. Do obývací místnosti musím projít malou ložnicí. Ta je také jediným pokojem, který má čtyři stěny. Obývací část domku tvoří zavěšená houpací síť a miniaturní kuchyňský kout s ledničkou. “Elektřinu k nám zavedli před pár lety. To hodně pomohlo,” říká Duy.
V celé oblasti u ostrova Cat Ba žije v plovoucích domech asi 1000 lidí. Všechny živí moře . Některé rybolov, jiné sběr korýšů z vlhkých stěn vápencových skal, další zase lov olihní. Ty se loví v noci, lodě mají na svých lodích připevněné výkonné svítilny, pomocí kterých lákají tyto hlavonožce do svých sítí. “Já se živím chovem ryb,” říká Duy a chlubí se velkými sádkami které jsou plné výstavních kousků. “Třeba tyhle,” pokračuje a ukazuje na velké kanice: “ty prodáváme kolem 250 000 dongů za kilo,” říká. Jedním dechem však dodává, že restaurace za kilo této ryby inkasují víc než půl milionu. Kanicové se živí kraby a měkkýši, proto je jejich maso výjimečně kvalitní a drahé.
Život v Hanoji: Reportáž z městské džungle
přejít na článekSádky jsou vlastně velké sítě ponořené do moře a shora připevněné k plovoucím dřevěným konstrukcím. Vidím v nich na hladině i několik mrtvých rybek. “Bojujeme s kvalitou vody a už se pomalu vzdáváme,” říká smutně Duy. Vody v zátoce Lan Ha, ale i mnohem známějším zálivu Ha Long jsou totiž v hrozném stavu. Na vině je z velké části turistický Disneyland, který v této oblasti vznikl. Některé hotely se prý nezdráhají vypouštět splašky přímo do moře a posádky turistických džunek vyhazují odpadky přes palubu. Vodu celé oblasti znečišťuje také těžba uhlí v provincii Quang Ninh. Situaci bohužel nepřidají ani obyvatelé plovoucích vesnic a destruktivní rybolov ve zdejších vodách.
Protože je chov ryb čím dál náročnější, začal Duy vozit svojí lodí turisty po Lan Ha Bay, aby uživil rodinu. “Většinu peněz si nechají cestovní agentury, my dostaneme jen velmi malou část,” stěžuje si na zdejší praktiky, ale je rád aspoň za to málo, co pravidelně vydělá.
Sihanoukville: Zkáza kambodžského ráje
přejít na článekS nízkými příjmy za vyjížďky lodí i umírajícími rybami ve svých sádkách se nějak vyrovnává. Nejvíc ho však trápí hrozba vystěhování na pevninu. Vietnamská vláda plánuje zdejší obyvatele přesunout podobně, jako to už udělala v jiných vesnicích v Halong Bay. Nebylo by přeci jen pro Duye pohodlnější vyměnit tvrdý život na moři za relativní pohodlí na pevnině? “Vůbec nevím, co bych tam dělal. Tady chovám své ryby. Já se určitě nikam stěhovat nechci,” uzavírá rázně naše setkání.