Jak se sbalit nalehko a cestovat úsporně a efektivně
Jak cestovat nalehkoPři diskusích o cestování nalehko se vždy střetávají dva základní úhly pohledu. Výpravy do přírody, pustin a rozvojových zemí, proti cestování do měst a na bohatý západ. Není nic zbytnějšího než 3 díly Šantaramu v zavazadle při cestě do Bombaje, když můžete vzít čtečku knih. A naopak při treku neobydlenými částmi Pamíru rozhodně víc oceníte starou sovětskou mapu a kompas, než poslední iPhone s Apple mapami.
S malým (příručním) zavazadlem nejen že uspoříte nemalé peníze při nákupu letenky, ale také můžete mnohem lépe zvládat cesty přeplněnými dopravními prostředky, noci v úzkých kójích kapslových hostelů nebo treky v přírodě.
Je tedy jasné, že jinak se budete balit na půl roku do jihovýchodní Asie a jinak na týdenní cestu třeba vlakem po Ukrajině. Pojďme tedy probrat základní tipy na cestování nalehko. Některé budou univerzální, jiné se hodí pouze na určitý způsob cesty.
Obsah:
Plánujte už při balení
Jak balit úsporně
Hygiena a ručník
Doklady, dokumenty a cennosti
Praní na cestách
Spaních na cestách
Balení fotografického vybavení
Cestování s příručním zavazadlem
Balení na trek
Plánuji už při balení
Není nic horšího než přebalovat o půlnoci objemné zavazadlo v úzké uličce plackartu na Transsibiřské magistrále. Proto ještě v hostelu (nebo doma) při balení plánuji a věci do zavazadla rovnám v takovém pořadí, v jakém je budu postupně během cesty vytahovat.
Vždy balím podle destinace a počasí. V Kambodži jsem se bez problémů obešel většinu času bez dlouhých kalhot. Komáři mě sice hodně potrápili, ale u cestování nalehko je to vždy něco za něco.
Pokud se bez kalhot neobejdete, volte spíš plátěné s odepínacími nohavicemi. Důležité je také využívat vrstvy lehkého a skladného oblečení oproti jednomu objemnému kusu. Termotričko a tričko s dlouhým rukávem je lepší než teplá bavlněná mikina.
Jak balit úsporně
Jedním z efektivních způsobů, jak úsporně zabalit oblečení, jsou válečky. Šetřím si tak místo v batohu a při správném srolování se věci ani tolik nemačkají.
Některé zdroje doporučují také tzv. bundle wrapping. Podobné druhy oblečení kupíte přes sebe do zvláštních obrazců a všekeré oblečení na závěr složíte do jedné velké hromady. Já ovšem fanoušek této techniky nejsem. Hromadu bych musel přebalovat pokaždé, když bych potřeboval vytáhnout jakýkoli kus ze složeného balíku oblečení.
Nikdy nebalím ve stylu mohlo by se hodit. Důkladně zvažuji jednotlivé kusy oblečení a vybavení. I když se chystám na měsíční cestu, balím oblečení vždy jen na týden. Zbytek vyperu během cesty.
Skvělým způsobem jak udržet věci organizované a skladné jsou pořadače. Když jsem v nouzi, používám obyčejné igelitky a pytlíky, ale mnohem lepší jsou zatahovací kapsy a síťované pytle různých velikostí. Pomocí gumiček potom svazuji oblečení uvnitř pořadačů, čímž šetřím další drahocenný prostor. Tou nejlepší volbou jsou kompresní vaky, které oblečení maximálně zmáčknou.
Rozhodně s sebou neberu moc stejných druhů oblečení. Někteří cestovatelé se drží pravidla tří kusů. Je lepší volit spíš funkční oblečení než bavlněné. Umělé materiály se nemačkají, rychleji schnou, jsou lehčí a zaberou méně místa.
TIP
Mnoho článků o balení na cesty radí, že si některé věci máte koupit až na místě. S touto radou nemůžu souhlasit. Předpokládám, že většina lidí nejede jen na jediné místo a přesouvá se. Tudíž bude potřeba nově nakoupené věci stejně někam zabalit. Takže buď máte batoh již plný a nové věci by se nikam nevešly nebo místo stále máte, takže si můžete věci klidně vzít z domova.
Hygiena a ručník
Většinou balím jen malé lahvičky. Pokud cestuji pouze s příručním zavazadlem, nikdy nezapomínám na letištní limit 100 ml na každou z lahviček (maximálně 1l na osobu). Na mytí používám univerzální gely nebo tuhá koncentrovaná mýdla. Ve více lidech hygienu sdílíme (tedy že jeden vezme sprchové gely, druhý pasty a tak dále).
Froté ručník bývá na dotyk mnohem příjemnější, jenže z hlediska balení je to jedna z nejhorších věcí. Naopak ručník z mikrovlákna je až 4x lehčí, skladnější a také rychle schne. Kdo řeší opravdu zásadní úsporu místa, může zkusit ručník Zulu, který se složený vejde do dlaně.
Tipy na levné letenky: 21 funkčních rad pro rok 2023
přejít na článekDoklady, dokumenty a cennosti
Na dokumenty jako jízdenky, letenky nebo pas používám obyčejnou polypropylenovou kapsu velikosti DL. Při cestách do zemí, kde je zvýšená kriminalita, používám bezpečnostní kapsy. Vždy je také dobré mít železnou rezervu pro případ, že bych přišel o všechno. Na to se hodí pásek s tajnou kapsou. Fotokopii pasu mám vždy uloženou ve své emailové schránce. Ale protože jsme ve 21. století, snažím se mít veškeré doklady v aplikacích v telefonu. Jen pozor, že stále mnoho letišť na světě neumožňuje mobilní online check-in bez papírového boarding pasu.
Praní na cestách
Protože si na cestách peru sám, šetřím tak mnoho místa od zbytečného oblečení. Když jsem žil v Hanoji, pral jsem si čas od času v prádelnách, ale rozhodně to nebyl levný způsob. Mnohem výhodnější a rychlejší je vyprat si v ruce. Proto si s sebou na cesty beru:
- biologicky nezávadný prací prostředek (ideálně přelít do malého dávkovače nebo si vezměte obyčejné mýdlo)
- bezkolíčkovou šňůru (dražší) nebo elastickou šňůru s kolíčky (levnější), v případech, kdy mám pevnou střechu nad hlavou, častokrát oblečení rozvěsím po pokoji na kliky nebo skříně
- prací tašku Scrubba (jako alternativu můžete využít vodotěsný pytel a samovázací pásek s blokováním)
- kdo pere v umyvadle, využije určitě univerzální špunt, častokrát stačí odtok jen ucpat ponožkami
Spaní na cestách
Ať s krosnou nebo jen s malým batůžkem, nikdy necestuji bez mého cocoonu, tedy spacákové přikrývky, která v teplých měsících nahradí peřiny a v zimě může posloužit jako vložka do spacáku. Cocoon se ideálně hodí na couchsurfing nebo při cestování vlakem.
Pokud se chystáte na delší cestu a plánujete přenocování v přírodě, rozhodně stojí za úvahu investice do kvalitního spacáku. Existuje mnoho různých typů spacáků, které se liší nejen materiálem, ale také velikostí, izolací a dalšími faktory.
Na nezávislém recenzním portálu Testado.cz najdete mnoho užitečných srovnání a recenzí spacáků od různých značek a všech cenových kategorií. Například, pokud hledáte cenově dostupný spacák, můžete si přečíst recenze na Quechua Forclaz 0 od Decathlonu, který získal ocenění za nejlepší poměr kvality a ceny.
Pro náročnější výpravy nebo extrémní podmínky může být vhodný spacák s lepší izolací a voděodolností, jako například The North Face Eco Trail Bed 20, který je vyroben z recyklovaných materiálů a splňuje náročné standardy pro udržitelnost
Balení fotografického vybavení
Nejjednodušší způsob, jak si odlehčit batoh od těžkého fotovybavení je, že rezignujete na kvalitu fotografií. Kdo to však fotografováním myslí trochu vážně, dá mi jistě za pravdu, že toto cesta není.
Osobně preferuji pro letní cesty s délkou do 2 týdnů (bez treků) fotobatoh Manfrotto Tri Backpack L Advanced kombinovaný s prostorem pro oblečení ve velikosti kabinového zavazadla. Pohodlně se mi do něj vejde tělo, 2 objektivy (jeden s dlouhým ohniskem a druhý "širokáč"), nabíječka, štětec na čištění objektivu a stativ. Z úsporných důvodů používám Joby Gorillapod pro zrcadlovky, jehož stabilita i nosnost jsou rozumným kompromisem. Druhá polovina batohu slouží jako úložný prostor pro oblečení a na osobní věci. S tímto malýn batohem jsem procestoval třeba Irácký Kurdistán, Ukrajinu s Černobylem nebo Palestinu.
Vlakem po Evropě: Jak sehnat levné jízdenky a výhodně cestovat
přejít na článekPokud jsem nucený vzít na základě podmínek v dané zemi krosnu, je to s fotovybavením horší. V tomto případě využívám vypolstrovanou vložku ze starého fotobatohu, kterou vsunu buď přímo do krosny nebo malého skládacího batůžku. V ní potom nosím s sebou objektivy a tělo během dne.
Při cestě letadlem za žádnou cenu nevozím fotoaparát ani objektivy v krosně.
Cestování s příručním zavazadlem
Cabin baggage má mnoho nesporných výhod, přesto se nemusí hodit pro všechny cestovatelské příležitosti. Největšími výhodami je, že nemusíte stát fronty na check-in ani čekat na výdej zavazadel na letištích. Finanční úspora také není zanedbatelná. Na druhou stranu je potřeba hlídat rozměrové i váhové limity a některé věci na palubu bohužel nepronesete.
Mnoho lidí má stále v paměti nejklasičtější povolené rozměry kabinového zavazadla - 55x45x25. Ty však v poslední době ustupují a dokonce renomované společnosti maximální rozměry ztenčily. U Lufthansy je to 55x40x23 cm (společnost však dovoluje brát na palubu druhé příruční zavazadlo o velikosti 40x30x10) a v Emirates šli ještě dál a velikost omezili na 55x38x20 cm. Vedle rozměrů je však potřeba sledovat ještě váhové limity. Zatímco u Air France vám dovolí až 12 kg, dovolenkový Condor naopak striktně vyžaduje pouhých 6 kg.
POZOR
V různých typech letadel platí různé limity pro příruční zavazadla dokonce i v rámci jedné společnosti. Takže zatímco v Airbusu A320 se pohodlně vejdete do limitu, v Embraeru 145 té stejné společnosti na dalším letu budete mít problém. Nehledejte za tím obchodní politiku, ale overhead biny bývají v některých letadlech menší a klasické příruční zavazdlo do nich prostě nenacpete.
Balení na trek
Při balení na trek v odlehlých koutech země (jako například při cestování po Islandu) musí člověk více plánovat a balení lépe promyslet. Budete mít možnost najíst se během treku v horských chatách? Potom nemusíte brát objemné věci na vaření. Vyrážíte do pouště v jordánském Wadi Rum? Bundu nebudete potřebovat. Naopak pokud hodláte zdolat třeba hory Kazbek, bez lana, maček a dalšího horolezeckého vybavení se neobejdete.
Správné rozložení věcí v batohu je základním kamenem úspěchu. Proto lehké a méně potřebné věci dávám na dno. Spacák, věci na vaření, náhradní oblečení. Naopak těžké věci umisťuji do horní poloviny krosny, čímž efektivně využiji zádový systém.
Couchsurfing: Jak získat nové přátele po celém světě
přejít na článekDo nejvyšší části krosny a horního víka dávám nejdůležitější věci a také ty, které budu častokrát vytahovat. Při změně počasí není čas věci přebalovat a vytahovat bundu ze dna batohu. S toaletním papírem je to podobné.
Když plánuji výlet do hor, kde je počasí velice proměnlivé, balím si spacák a oblečení do igelitu. V případě že by batoh při dešti navlhnul, budu aspoň spát v suchu. Řešením je samozřejmě pláštěnka na batoh, ale tu nemám.
TIP: Plánujete-li naopak dovolenou u moře a neřešíte každý gram či centimetr místa, mohl by se vám hodit tento cestovní seznam.