pasapusu.cz GLOBETROTTER

Při tomto rozlišení obrazovky se nacházíte v omezeném režimu stránek, kliknutím přejdete na mobilní verzi.

Tipy na levné letenky: 21 funkčních rad pro rok 2024

Letenka Qatar Airways Letenka Qatar Airways

Lidé by chtěli jednoduchý návod na to, jak a kdy koupit levné letenky. Podle datového analytika Patricka Surryho z letenkového vyhledavače Hopper však neexistuje jeden nejlepší den nebo konkrétní čas pro nákup letenek. “Faktorů, které ovlivňují cenu je mnoho. Den kdy cestujete, jak dlouho se zdržíte, letiště které zvolíte nebo jak moc dopředu letenku kupujete,” řekl pro New York Times.

Nákup levných letenek je sofistikovanou činností, která hraničí až s datovou analytikou. Při troše snahy a dodržení určitých pravidel, však může letenku za dobrou cenu sehnat každý. Není to až taková věda, pokud víte jak na to.

Obsah
Kdy kupovat levné letenky
Dny zvýšené poptávky
Ve které dny letět
Notifikace na levné letenky
Odlety a přílety na blízká letiště
Newslettery leteckých společností
Všechny lety na jedné rezervaci
Letenky kupujte na stránkách dopravce
Ceny letenek v různých měnách
Mapa levných letů
Akční letenky
Cenové predikce
Přímo nebo s přetupem
Vyhledat letenky - jaký vyhledavač je nejlepší
Jakým vyhledávačům/prodejcům letenek se vyhnout
Error fare
Fuel dumping
Skiplagging
Rozdělené letenky
Základní modelová situace jak koupit levné letenky
Onward Ticket

Kdy kupovat levné letenky?

Nákup letenek příliš brzy nemusí být vůbec výhodný. Pokud se rozhodnete naopak příliš pozdě, můžete zaplatit dokonce ještě víc.

Podle analýz farecompare.com byste měli nákup mezistátních letenek směřovat na dobu ne dříve než 5 měsíců a ne později než 1,5 měsíce před odletem.

Já se držím pravidla 2-3 měsíců u dálkových linek a zhruba 1-2 měsíců u evropských nebo regionálních letů, kdy jsou nejlevnější letenky.

Na dálkové nebo jinak exponované linky začněte hledat klidně 10 měsíců před odletem. Nemusíte hned kupovat, ale uděláte si představu o cenách letů. 

Vyhněte se dnům zvýšené poptávky

Cenu letenek ovlivňuje poměr nabídky a poptávky. Letenky tedy bývají levnější mimo sezónu, ve všední dny a také v okrajových hodinách dne.

Jako nejlepší příklad bych uvedl Vietnam a místní svátky nového lunárního roku Tét. V tomto období se zdejší doprava mění doslova v peklo. Železniční jízdenky ani vnitrostátní levné letenky není možné sehnat na poslední chvíli, protože místa bývají vykoupená měsíce dopředu. Také nákup mezistátních letenek je komplikovaný, protože zámořští Vietnamci se vrací za svými rodinami a aerolinky ceny šroubují nahoru.

Každý region má vlastní období zvýšené poptávky a na druhou stranu tzv. dead zones, tedy období nízkých cen. Zatímco v USA bývá říjen a listopad z hlediska cestování volnější, v Nepálu touto dobou startuje podzimní treková sezoná v Himaláji a ceny letenek letí nahoru. Vždy si dopředu zjistěte turistickou sezonalitu každé země nebo regionu.

Při letech z Prahy bývají exponovaným obdobím obvykle letní prázdniny, svátky kolem víkendů, Velikonoce, atd.

Ve které dny letět?

Ušetřit při nákupu letenky lze i přizpůsobením dne, kdy poletíte. Obecná rada zní, že levnější bývají letenky ve všední dny směrem k prostředku týdne. Analytici farecompare.com však šli ještě dál a připravili detailní doporučení v závislosti na ročním období.

Pokud máte naplánovanou konkrétní cestu, můžete si sami ověřit ve službě Travel Smart od Momondo, kdy je nejvhodnější termín pro nákup letenky a ve který den je statisticky nejlevnější letět. Nejčastěji to bývá úterý.

TIP

Internetem stále koluje mýtus, že by měl člověk kupovat letenky v konkrétní den a hodinu, aby se dostal k nejlevnějším nabídkám. Toto pravidlo platilo před mnoha lety, kdy společnosti nahrávaly ceny do systémů hromadně jednou týdně.

A330 Turkish Airlines na krátkém finále

Nastavte si notifikace na změny cen

Nezapomeňte si nastavit upozornění v případě, že se ceny letenek na vámi požadované trase změní. Notifikace umožňují např. farecompare.com nebo Google Flights.

Zvažte odlety a přílety z blízkých letišť

Přestože pražské letiště v roce 2019 odbavilo rekordních téměř 18 milionů cestujících, rozhodně nepatří k těm největším v Evropě. Proto je vhodné při plánování své cesty zahrnout huby i v sousedních zemích.

Když plánuji cesty já, automaticky přidávám Vídeň (VIE), Mnichov (MUC) i Berlin-Brandenburg (BER). V některých případech doplním tento základ ještě o Norimberk (NUE), Drážďany (DRS), Lipsko (LEJ) nebo Budapešť (BUD). Pro cestující ze severní Moravy může být výhodný i Krakov (KRK) nebo Katovice (KTW).

Flexibilní buďte i při výběru cílového letiště. Jako jeden příklad za všechny bych uvedl Jordánsko. Pokud se chystáte do tohoto pouštího království, nezapomeňte si přidat jako jedno z cílových letišť i izraelský Ejlat-Ramon. V dobách, kdy z Prahy na letiště Ramon létal 2x týdně Ryanair s cenami začínajícími mírně nad 1000 Kč zpátečně (2020), bylo cestování přes Izrael výhodnější oproti letenkám do Ammánu s přestupem. Člověk sice musel na hraničním přechodu zaplatit odjezdovou taxu ve výši zhruba 700 Kč, jenže celková cena byla stále extrémně výhodná. Dnes (2024) létá Ryanair z Prahy do Jordánska přímo a výhodně. Tato výhoda se tedy dnes smazává, ale stále může posloužit jako dobrý příklad.

Vždy si vyhledejte mapu letišť i v okolí vaší cílové destinace.

 

TIP

Úsporu si však dobře spočítejte. Odlet z letiště v sousední zemi znamená častokrát další náklad spojený s autobusovou/vlakovou jízdenkou, odjezdovými/příjezdovými poplatky nebo ubytováním. Dávejte si také dostatečnou časovou rezervu na možné dopravní komplikace cestou na letiště.

Vistara borading pass

Přihlašte se do newsletteru leteckých společností

Máte oblíbenou aerolinku nebo víte, že s nějakou konkrétní společností brzy poletíte? Přihlašte se k odběru jejich newsletteru. Netvrdím, že tím ušetříte hromadu peněz. Ale aerolinky čas od času posílají zajímavé nabídky, jak ušetřit.

Zjistíte tak mezi prvními, až bude zase Qatar rozdávat letenky zdarma, jako učitelům v říjnu 2020 nebo vám ve schránce přistane nabídka 5% slevy na jakoukoli letenku od Lufthansy. 

Všechny lety na jedné rezervaci

Jedno ze zlatých pravidel zní, mějte všechny lety ideálně na jedné letence. Pokud kupujete letenky zvlášť, nevztahuje se na vás ochrana v případě zpoždění návazných letů a cesta se může dramaticky prodražit. 

Jako příklad bych uvedl plánování mé zimní cesty do Ruska na Transsibiřskou magistrálu. Jízdu jsem začínal ve Vladivostoku a hledal levné letenky přes Moskvu, odkud odlétal odpolední spoj Aeroflotu. Mohl jsem koupit o několik tisíc levnější let z Karlových Varů do Moskvy se společností Poběda. Jenže na přestup by mi zbývalo málo času, musel bych vyzvedávat zavazadla a na přepážce Aeroflotu se  znovu odbavit. Nemluvě o případném zpoždění z důvodu počasí.

V zimě podobné nepříjemnosti hrozí výrazně častěji. Chtěl jsem mít jistotu, proto jsem raději vybral Aeroflot už z Prahy. Vše pěkně na jedné letence. V případě zpoždění by mi tudíž společnost musela bezplatně zajistit místo na jiném pozdějším letu.

E195 Air Dolomiti

Letenky kupujte na stránkách dopravce & "případ Kiwi"

Letenky dnes nabízí "kdekdo". Při bližším pohledu však zjistíte, že se ceny liší. Platí další zlaté pravidlo − letenky jsou vždy nejvýhodnější na stránkách letecké společnosti

Výjimkou může být vyhledávač kiwi.com, který poskytuje vlastní záruku na kombinace letů, které byste nikdy nedostali na jednu letenku.

Jako příklad bych uvedl cestu z Prahy do Kišiněva, kam nebylo možné letět z České republiky přímo (2020). Kiwi nabízelo první segment s Ryanair do Benátek a další let operoval Wizzair. V případě, že byste návazný let nestihli, Kiwi by zajistilo alternativní letenku.

Zde však POZOR: Kiwi podle svých obchodních podmínek zajistí přiměřenou alternativní přepravu nebo vrátí peníze. Představte si situaci, že jste nestihli let v Benátkách a volná místa zůstávají jen u “nepřiměřených” společností. Což je logické, protože v den odletu bývají letenky výrazně dražší. Pokud nastane tato situace, potom vám Kiwi vrátí peníze. Jenže vy jste v Benátkách bez možnosti přepravy a chcete do Kišiněva.

Druhým otazníkem u Kiwi je vymáhání kompenzací za zrušené nebo zpožděné lety. Zakoupením letenek u Kiwi automaticky zmocňujete právě tuto společnost k vymáhání a nemůžete si tak zvolit vlastního (třeba levnějšího) partnera. Pokud zastupovat nechcete, musíte sami aktivně do 30 dní požádat o zrušení zastupování.

Problematika je detailně popsaná na blogu cestujlevne.com.

TIP

Dejte si pozor na různé triky − např. Kiwi zobrazuje cenu letenek častokrát nižší než konkurence, nicméně poplatek za případná zavazadla vybírá výrazně vyšší než za kolik je prodává samotná letecká společnost. 

Ceny letenek v různých měnách

Když už jste na stránkách dopravce a snažíte se vyhledat spojení, zobrazte si před platbou cenu v různých měnách. Divili byste se, ale rozdíly mohou být zajímavé.

Jako příklad bych uvedl třeba letenku z Prahy do Jakarty a zpět (viz obrázek). V tomto případě to byl cenový rozdíl 632 Kč. Za to pořídíte třeba výběr místa k sezení.

Princip je v tom, že nezvolíte platbu ve vaší domácí měně (česká koruna), ale vybere měnu výhodnější a tou také zaplatíte. Proto je potřeba mít k dispozici účet s výhodnými kurzovými převody (např. Revolut).

Každá aerolinka má měnovou politiku postavenou jinak. Zatímco u Turkish Airlines vycházela letenka nejlevněji v turecké liře, u Lufthansy byl podobný let naopak levnější v české koruně (oproti euru).

Ukázky různých hodnot letenek v různých měnách (vlevo screen z aplikace Revolut, vpravo ceny letenek Turkish Airlines)

Pozor na kurzy českých bank

Pokud kupujete letenku v cizí měně, nepoužívejte pro platbu karty českých bank. O svou úsporu byste přišli kvůli jejich nevýhodné směně peněz. Použijte raději Revolut nebo podobné služby, které mají výhodnější kurzy.

Mapa levných letů

Máte zhruba období a délku pobytu, ale je vám jedno, kam poletíte? Potom vyzkoušejte mapu levných letů na Kayak Explore. Zvolíte si pouze odletové letiště a na mapě můžete vybírat z levných letenek do destinací celého světa.

Akční letenky

Akční letenky jsou hitem poslední doby. Sice se musíte přizpůsobit destinaci, společnosti, mnohdy rezignovat na pohodlí i svobodný výběr termínu, jenže ceny bývají někdy ukrutně nízké. Superlevné letenky můžete sledovat na webech:

Na výhodné nabídky můžete narazit také ve facebookových skupinách, které se na akční letenky specializují:

TIP

Akční nabídky si však před nákupem důkladně zvažte. Opravdu se vyplatí koupit letenku z Říma do Nairobi za 11 000 Kč? Dostanete se do Říma za přijatelnou cenu? Nebudete potřebovat ubytování, protože let odlétá až druhý den ráno? Máte dostatek času, takže dlouhý layover stojí za cenový přínos?

Využívejte cenové predikce

Nákup letenek je v dnešní době sofistikovaná činnost a proto je výhodné používat pokročilé nástroje. Jedním z nich jsou i predikce vývoje cen letenek. Mezi nejlepší patří Hopper. Aplikace na základě poptávky identifikuje chování spotřebitelů dříve, než stačí letecké společnosti reagovat svými cenami. Služba stojí pouhých 5 USD a zákazníci platí jen v případě rezervace.

Další možností je zmiňovaný Travel Advisor od Momondo.

Letět přímo nebo s přestupem?

Jasně že je mnohem rychlejší a tím i pohodlnější letět z Prahy do New Yorku s Deltou bez přestupu. Obecně však platí, že lety s přestupem je možné sehnat většinou levněji. Čím více přestupů a delší doba, případně red-eye (tedy noční let), tím mají ceny tendenci klesat

Když jsem naposledy řešil nákup letenek ze súdánského Chartúmu do Káhiry, jako jedna z možností se nabízela trochu exotická společnost Saudia. Jednosměrný let přes Džiddu s layoverem 1,5 hodiny a celkovou dobou cesty 5:45 hod. vycházel na 7200 Kč. Alternativní spojení se stejnou společností ovšem přes Rijád, s mezipřistáním dlouhým 8,5 hodiny a celkovou dobou letu 14 hodin vycházel o 2000 Kč levněji.
HOP! Air France CRJ700

Mějte flexibilní termíny

Možnost hýbat s daty odletu i příletu je pro nákup levných letenek zásadní. Některé vyhledávače umí pracovat s možností zahrnutí až +/-3 dnů kolem vašeho předpokládaného data cesty (např. letuska.czkayak.com nebo cestujlevne.com). 

Jaký vyhledávač letenek je nejlepší?

Prodejců i vyhledavačů letenek je celá řada. Ostatně otevřít si stránku pro prodej letenek není nijak složité. Co však rozhoduje, je schopnost nabídnout pokročilé funkcionality. 

Pro mé cesty je jedničkou Google Flights (není to však prodejce):

  • umožňuje vložení až 5 odletových a 5 příletových letišť 
  • obsahuje cenový graf s pohledem až 2 měsíce dopředu od data plánované cesty
  • je možné nastavit emailové upozornění při změnách cen mé cesty
  • ve vyhledávání jsou zahrnuté i nízkonákladové společnosti
  • kalendář pro výběr termínů obsahuje nejnižší ceny ještě před odesláním požadavku na hledání; mohu tedy rovnou měnit termín podle nejnižší ceny ještě před hledáním
  • samozřejmostí je filtrace podle aerolinky, zavazadel, mezipřistání, ceny, času a přestupního letiště
  • koupit letenky přímo na Google Flights možné není, na konci vyhledávání však budete přesměrování buď přímo na leteckou společnost nebo důvěryhodné prodejce (o problematice důvěryhodnosti píšu dál v textu)

Vždy vybírejte více odletových míst

Jakým vyhledávačům/prodejcům letenek je lepší se vyhnout?

Letenky kupujte vždy na webu konkrétní letecké společnosti nebo u důvěryhodných a prověřených agentur. Já je kupuji většinou sám, ale dostal jsem se párkrát do situace, kdy jsem se neobešel bez pomoci skutečného letenkáře a v tomto směru mohu vřele doporučit Weco Travel. Na trhu však stále operují nedůvěryhodní prodejci, na které dokonce odkazují renomované vyhledávače letenek. 

Věříte, že je možné pořídit letenku levněji, než ji prodává sama letecká společnost? Potom víc než kdy jindy platí nechci slevu zadarmo. Tyto agentury žijí z transakčních poplatků a v případě změn nebo chyb účtují obrovské penále. Mezi frekventované stížnosti také patří nezaplacení nebo nepotvrzení rezervací letecké společnosti ze strany prodejce. Cestující se častokrát dozví, že má neplatný doklad až na přepážce odbavení těsně před odletem. Jakékoliv spojení s agenturou potom bývá skoro nemožné. A zkuste z nich dostat zpět cenu zrušených letenek jako při koronavirové krizi.

Na druhou stranu existují lidé, kteří služeb těchto agentur využili bez problémů. Stojí ale malá úspora za to riziko?  

  • Tripmonster (nechte se odradit zoufalými zážitky na trustpilot)
  • Lucky2go (nechte se odradit zoufalými zážitky na trustpilot)
  • Gotogate (nechte se odradit zoufalými zážitky na trustpilot)
    a mnoho dalších

Reputaci prodejců si vždy ověřujte předem.

Error fare

Akční letenky můžete najít v podstatě dvojího typu. Buď se jedná o marketingové akce leteckých společností (kterým se někdy říká discount fare) nebo jde o chybu v zadání do systému a v tom případě se jedná o tzv. error fare.

Chyba může vzniknout například špatnou konverzí měny (místo dánské koruny dojde k nahrání ceny v USD, tedy 6x nižší oproti původní ceně) nebo nesprávným sestavením ceny letenky, kdy např. vypadne palivový příplatek.

Pokud na podobnou letenku narazíte, neváhejte a ihned kupujte. Je možné, že na trhu zůstane maximálně pár hodin. Stále však existuje možnost, že letecká společnost chybu zjistí a všechny letenky s error fare zruší. S rezervacemi ubytování a dalších služeb proto počkejte minimálně několik týdnů po nákupu. 

Sleduje fóra, kde se problematika levných letenek řeší.

Boeing 777-300ER společnosti Emirates (A6)

Fuel dumping

Hackování palivových příplatků je v oblasti nákupu levných letenek už vysokou školou. Nejedná o jednoduchou techniku a rozhodně není bez rizika. Aerolinky podobné letenky v minulosti stronovaly bez nároku na vrácení peněz a hrozily doživotními zákazy cestování na jejich palubách, mazáním nasbíraných mil, atd.

Jak fuel dumping funguje? Vše se točí kolem palivového příplatku, protože při vyhledávání letenky se dopočítává dynamicky. V principu je potřeba najít lety s vysokými palivovými příplatky, které odmažete přidáním vhodného doplňkového segmentu. Ten musí být u stejné letecké společnosti, případně partnerské aerolinky nebo v rámci aliance.

K tomu budete potřebovat vyhledávač letenek, který umí rozpadnout cenu na jednotlivé položky, např. ITA MAtrix. Při plánování mějte na paměti, že segmenty následující po letu, který jste neproletěli, budou automaticky zrušeny jako no show.

Fuel dumpingů je několik variant:
Open Jaw/Double Open Jaw - tady se nejedná o plnohodnotný fuel dump, při této technice v podstatě jen volíte jiné místo odletu a příletu. Ve druhém případě máte 4 různá letiště příletu a odletu. Např.: Praha - New York, Boston - Berlín. 

  • First-strike - přidáte doplňkový let na začátek vaší cesty. Pokud letíte do Tokia z Frankfurtu, přidáte doplňkový segment z Berlína do Frankfurtu
  • Second-strike - přidáte doplňkový let ve vaší cílové distinaci. Použijeme stejný příklad jako výše a vy dokoupíte let třeba z Tokia do Hirošimy.
  • Third-strike - asi nejvyužívanější varianta, kdy přidáváte let na konec vaší cesty, který neproletíte. Tudíž k vašemu letu Frankfurt-Tokio přidáte nějaký krátký hop. Vzhledem k tomu, že je let na konci vaší cesty, vy už jej neprolétáte a současně vám už nehrozí zrušení dalších segmentů, protože jednoduše žádné nemáte.

Více informací k fuel dumpingu najdete na webu Levný letenky.

787 Biman z Bangladéše

Skiplagging 

Další způsob jak ušetřit na letenkách je vynechání posledního segmentu cesty.

Představte si to na příkladu: chcete letět z Helsinek do Mnichova. Standardní schéma letu je z bodu A do bodu B. Vy však nekoupíte letenku do Mnichova, ale až do Milána s přestupem v Mnichově. Tedy poletíte podle schématu A–B–C. V Mnichově vystoupíte z letadla a z letiště odejdete. Skiplagging vám může pomoci ušetřit desítky % z původní ceny letenky.

Při hledání letenek s využitím skiplaggingu vám může pomoci web skiplagged.com.

S nákupem letenek pomůže portál skiplagged.com

Tato technika však funguje pouze jednosměrně. Jakmile totiž nenastoupíte následující segment, zbytek letenky automaticky propadá. Proto je vhodné vzít si pouze příruční zavzadlo – mohli byste totiž mít problém s vydáním zavazadla při přestupu (prohlédněte si tipy, jak cestovat nalehko).

Skiplagging zkoušejte i pro lety v business třídě, kde mohou být rozdíly ještě výrznamnější oproti cenám v economy. 

Aerolinky ovšem podobné hacky přímo nesnáší. Lufthansa dokonce požadovala 2000 € jako kompenzaci po cestujících, kteří ji takto “obehráli”. Jiné společnosti mohou mazat nasbírané míle nebo udělit zákaz vstup na palubu.

Na obrázku níže letenka s Air Serbia ve třídě business z Istanbulu do Bělehradu za 12 000 Kč. 

Z Istanbulu do Bělehradu za 12 000 Kč ve třídě Business
Na druhém obrázku je letenka se stejnou společností, ve stejný den a také ve třídě business ovšem jen za necelých 6 500 Kč. Berme v úvahu pro daný příklad, že cílová destinace cestujícího je Bělehrad a poslední segment do Prahy neproletí. Má tak letenku z Istanbulu do Bělehradu skoro o polovinu levněji.
Pokud koupíte letenku až do Prahy, vyjde třída business jen na necelých 6 500 Kč

Rozdělte letenky 

Ačkoli jsem o několik odstavců výš radil, že nejlepší je mít všechny segmenty na jedné letence, existují případy, kdy se vyplatí lety naopak rozdělit a nakombinovat více nízkonákladových společností. 

Jako příklad se nabízí spojení do Bombaje nebo Kočínu. Běžně šlo zpáteční letenky z Prahy sehnat mírně nad 13 000 Kč (2019). Vhodnou kombinací low-cost společností se mi však podařilo cenu stlačit k 9 000 Kč. Z Prahy do Dubaje se Smartwings bylo možné letět za 6 000 Kč (s příručním zavazdlem). Druhý segment potom zajistila kuvajtská Jazeera nebo indické IndiGo za cenu kolem 3 000 Kč. Vše zpátečně.

Pro tuto techniku je však nezbytná dobrá znalost leteckých linek. Pomocníkem mohou být stránky letišť na Wikipedii, které uvádí většinou aktuální linky leteckých společností a cílové destinace nebo také Flightsfrom, kde naleznete všechny aktuální lety z konkrétního letiště včetně dnů letů. Díky tomu můžete vlastnoručně objevit mnoho netušených variant spojení (např. že na západním pobřeží jižní Indie je možné levně přistát mimo Bombaje nebo Goa ještě v Kočínu, Trivandru a Calicuttu).

TIP

Nezapomínejte však na poplatky za zavazadla u nízkonákladových společností a další  dodatečné náklady. Některé nejlevnější společnosti totiž létaly místo Dubaje z Abú Zabí nebo Sardžá a to znamená několik desítek dolarů za přejezd.

Základní modelová situace jak koupit levné letenky

Nyní demonstruji na modelové situaci (bez skiplaggingu nebo fuel dumpingu), jak bych postupoval při vyhledávání levných letenek do Hanoje s vázaným termínem a flexibilitou jen pár dní.

  • hledat začínám 5-9 měsíců před odletem, ve vyhledávači Google Flights zadávám jako místo odletu PRG, VIE, BER, MUC (někdy doplním o NUE, KRK, BUD)
  • jako místo příletu volím SGN, HAN, DAD, BKK a přidávám předpokládaný termín
  • V případě, že se objeví zajímavá letenky do Bangkoku, otevírám nové okno Google Flights, zadávám BKK pro odlet a SGN, DAD pro přílet, v kalendáři nastavuji termíny letů tak, aby zhruba navazovaly na přílety do Bangkoku z Evropy 
  • otevírám Cenový graf a posunuji termíny cesty podle cenových sloupců
  • přímo do Saigonu vychází nejlevněji let s AirChina za 11 200 Kč, v Pekingu je však layover 15 hodin a odlet je plánovaný z Mnichova, což znamená další náklady za autobus
  • v případě, že by byla cena vyšší, nastavím si notifikaci s upozorněním na pokles ceny a počkám
  • protože KLM nabízí cenu do Bangkoku za 10 000 Kč s přestupem 1,5 hodiny v Amsterdamu, volím tuto letenku a dokupuji zpáteční let s AirAsia za 1 800 Kč z Bangkoku Don Mueang do Hanoje a počítám s dostatečnou rezervou pro přejezd mezi letišti.

Onward ticket

Poslední tip není radou pro nákup levných letenek, ale rozhodně vám pomůže v situaci, kdy chcete cestovat bez fixního plánu, ale do žádosti o vízum musíte doložit zpáteční let.

Právě pro tento případ je tu Onward Ticket. Služba, která zarezervuje za cenu od 12 USD skutečnou letenku na 48 hodin. Vy letenku můžete doložit třeba při procesu udělování víza. Letenka je skutečně platná, vystavená na vaše jméno a ověřitelná u aerolinie. Po ulynutí lhůty společnost letenku automaticky stornuje. 

Jakou společnost vybrat s ohledem na EC 261/2004

Nyní víte, jak koupit levné letenky. Do rozhodnovacího procesu při jejich nákupu by však mělo vstoupit poslední dilema – se kterou společností letět s ohledem na možné komplikace během cesty.

Při odletech ze zemí EU je jedno, zda zvolíte Emirates, Lufthansu, Air France nebo Ryanair. Při cestě zpět však volba aerolinky může znamenat rozdíl až 600 € ve vaší kapse v případě, že ve své cílové cestinaci přistanete se zpožděním více než 3 hodiny. 

Regulace EC 261/2004 se totiž při letech ze zemí mimo EU do zemí EU vztahuje pouze na společností sídlící v EU. Poletíte-li třeba z Indie do ČR s Turkish Airlines a do Prahy dorazíte se zpožděním 7 hodin, aerolinka vám bude maximálně kompenzovat jídlo zakoupené na letišti. Pokud byste však letěli s Austrian Airlines, měli byste mít nárok na maximální odškodnění ve výši 600 € (pokud by zpoždění bylo zaviněné leteckou společností). 


Veškeré informace jsou bez záruky. Vždy dobře zvažte riziko, které při použití těchto technik existuje.

praktické letenky

Související články